Styl skandynawski zagościł w polskich domach

styl

stylWiadomym jest, że każdy, kto posiada własne mieszkanie lub dom, dekoruje je według własnego gustu. Jednak nie jest tajemnicą także fakt, że w temacie wystroju wnętrz co jakiś czas po prostu zmieniają się trendy. Bywało przecież, że w modzie był styl rustykalny lub prowansalski.

Obecnie, w ramach ogólnego minimalistycznego trendu, coraz więcej osób wybiera tak zwany styl skandynawski. Jest to sposób dekorowania wnętrz, który bardzo odpowiada ludziom lubiącym ład i porządek oraz nieprzepadającym za zbyt dużą ilością bibelotów, gadżetów dekoracyjnych i ozdób. Zgodnie z zasadami stylu skandynawskiego w domu ma być ładnie, przestronnie i przede wszystkim funkcjonalnie. Stad też do minimum ogranicza się ilość mebli, wybierając tylko te najpotrzebniejsze sprzęty: stół, krzesła, szafę, kanapę lub łóżko, stolik nocny i tym podobne. Bardzo ważną rolę oczywiście odgrywa tu także fakt pewnej ascezy w doborze dodatków. I oczywiście kolorystyka.

Styl skandynawski – dla kogo?

Kiedy spojrzy się na wnętrza urządzone właśnie w stylu skandynawskim, można łatwo dojść do wniosku, że najważniejszym kolorem jest tutaj biel. Rzeczywiście, białe sufity i ściany to swego rodzaju znak rozpoznawczy właśnie tego stylu. Oczywiście nie znaczy to, że każdy, kto zdecyduje się na to, by w jego mieszkaniu zapanował styl skandynawski, musi zrezygnować z otaczania się innymi barwami. Prawda jest jednak taka, że to właśnie biel, jako dominujący kolor wprowadza tak charakterystyczne wrażenie ładu i minimalizmu. Kolor ten może być jednak przełamany odcieniem surowego drewna w meblach czy też na przykład barwa czerwoną lub niebieską, którą znaleźć można w nielicznych dodatkach.

Oczywiście urządzenie domu czy mieszkania w stylu skandynawskim można powierzyć specjalistom. Zazwyczaj jednak ludzie próbują sami udekorować poszczególne pomieszczenia posiłkując się licznymi inspiracjami. O takie wcale nie jest trudno. Obecnie w sieci internetowej znaleźć można wiele zdjęć prezentujących właśnie styl skandynawski i jego realizacje w salonie, jadalni, sypialni, kuchni, a nawet łazience. Oczywiście są to tylko swego rodzaju propozycje, na podstawie których można stworzyć własne wnętrze, idealnie dostosowane do swoich potrzeb. Trzeba też wspomnieć o tym, że obecnie nie ma problemu z doborem dodatków idealnie komponujących się z tym stylem dekorowania wnętrz. Istnieje wiele sklepów internetowych i stacjonarnych, które specjalizują się w sprzedaży mebli oraz wszelkich elementów dekoracyjnych do wnętrz urządzonych zgodnie z zasadami stylu skandynawskiego.