Szklane drzwi – synonim elegancji i nowoczesności we wnętrzu

Aranżacja przestrzeni z wykorzystaniem szklanych elementów jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Zarówno w przestrzeni biurowej jak i mieszkalnej możemy zdecydować się na szklany stół, balustradę czy panele. Pomysłem godnym rozważenia jest także montaż drzwi ze szkła. O tym dlaczego warto zastanowić się nad wprowadzeniem takiego elementu do przestrzeni i jakie efekty można dzięki temu osiągnąć dowiecie się z tego artykułu.

Zalety szklanych konstrukcji we wnętrzu

W nowoczesnych przestrzeniach coraz większą popularnością cieszy się szkło. Za montażem szklanych drzwi przemawia szereg argumentów:

  • szkło pozwala optycznie powiększyć przestrzeń, sprawiając, że staje się ona bardziej nowoczesna, gustowna i elegancka. Z tego powodu zastosowanie takiego rozwiązania to dobry pomysł na to, by małe pokoje wydawały się większe i wygodniejsze.
  • szklane drzwi sprawiają, że do pomieszczeń dociera więcej światła, przez co przestrzeń życiowa jest jaśniejsza, a zatem też bardziej przyjazna.
  • to rozwiązanie bezpieczne, ponieważ w przypadku rozbicia szkło rozsypuje się na niewielkie kawałki, które nie mają ostrych krawędzi minimalizując ryzyko skaleczenia.
  • szklane drzwi subtelnie oddzielają jedne pomieszczenia od drugich zapewniając im większą prywatność.
  • szklane drzwi są często dwa razy większe niż te zwykłe, więc łatwo można przez nie przejść czy cokolwiek przenieść.
  • oferta szklanych drzwi jest bardzo szeroka. To daje duże pole do popisu osobom kreatywnym, jeśli chodzi o tworzenie własnych projektów.
  • dzięki temu, że przed dopuszczeniem do sprzedaży takie drzwi przechodzą rygorystyczne testy można być pewnym ich trwałości.
  • szkło nie reaguje na zmiany wilgotności i temperatury, dlatego też drzwi ze szkła zachowują swój estetyczny wygląd na długo, a ich utrzymanie w czystości jest komfortowe.
  • to znaczna oszczędność miejsca. Drzwi przesuwne idealnie nadają się do pomieszczeń o ograniczonej ilości miejsca, gdzie otwarta przestrzeń jest po prostu niepraktyczna.

Zastosowanie

Szklane zabudowy są popularne zarówno w przestrzeniach użyteczności publicznej jak i tych prywatnych.

Przesuwne drzwi są montowane w pokojach hotelowych, salonach fryzjerskich, instytucjach publicznych różnego typu, biurach i punktach sprzedaży samochodów. Innymi słowy wszędzie tam, gdzie warto podkreślić lekkość i nowoczesny styl. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać przestrzeń prywatną, dźwiękoszczelną i jednocześnie dostępną wizualnie.

W przestrzeni mieszkalnej z kolei najbardziej ekstrawaganckim i zarazem modnym zastosowaniem szkła jest wstawienie takich drzwi pomiędzy balkonem czy tarasem, a wnętrzem budynku. Widok na panoramę miasta, kwiaty, ogród czy jezioro to marzenie wielu właścicieli domów.

Oczywiście duże, szklane powierzchnie wspaniale wyglądają nie tylko w pomieszczeniach wystawnych. Drzwi ze szkła, które sięgają od podłogi do sufitu to tylko jedna z możliwości.

Przesuwane drzwi szklane mogą być umieszczone w dowolnym miejscu w domu np. oddzielając salon lub gabinet od sypialni czy pełniąc rolę drzwi łazienki. To doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy subtelnie zasygnalizować odseparowanie jednej przestrzeni od drugiej. Dzięki montażu szklanej tafli między dwiema płaszczyznami (pomieszczeniami) możemy sobie zapewnić w razie potrzeby znacznie większą prywatność i zarazem dźwiękoszczelność. Szklane drzwi przesuwne wyglądają nie tylko elegancko, ale także oszczędzają miejsce i pozwalają uzyskać więcej światła. Jest to więc jednocześnie rozwiązanie nowoczesne i praktyczne.

Ogromna różnorodność

Współcześnie mamy bardzo dużą elastyczność jeśli chodzi o kreowanie przestrzeni życiowej. Gdyby przyjrzeć się bliżej możliwościom jakie są dziś dostępne w obszarze wyboru szklanych drzwi to można dojść do wniosku, że każdy będzie w stanie dopasować ich wygląd do własnych potrzeb. Możemy zdecydować się na drzwi wahadłowe lub przesuwne, jednoskrzydłowe lub składające się z kilku części, o różnych rozmiarach i kształtach. Różne motywy z kolei pozwalają zapewnić drzwiom przejrzystość częściową lub całkowitą.

Podsumowując można powiedzieć, że szkło jest materiałem, które posiada wiele zalet. Szklane drzwi idealnie wpisują się we współczesne, obowiązujące trendy architektoniczne, szczególnie te, w których pojawia się motyw minimalistyczny. Warto więc pomyśleć o wprowadzeniu różnych, szklanych elementów zabudowy do wnętrza pomieszczeń zarówno prywatnych jak i zawodowych, zwłaszcza, że mamy w tym zakresie bardzo duży wybór. Przykładowo Świat Szkła oferuje różne możliwości jeśli chodzi o wymiar takich drzwi czy dobór rodzaju i koloru szkła. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji musimy się zastanowić nad rozmieszczeniem mebli i ścian, by trafnie ustalić która metoda otwierania drzwi będzie dla nas najbardziej praktyczna.