Uniwersalne i ponadczasowe blaty kuchenne z drewna

Świetną opcją do każdej kuchni są wysokiej jakości, eleganckie blaty drewniane, które dodają wnętrzu przytulności, optycznie je ocieplają. Drewno towarzyszy człowiekowi od lat, zachwyca walorami zarówno użytkowymi, jak i estetycznymi. Na szczególną uwagę zasługują blaty klejone, z litego drewna, niezwykle odporne na zniekształcenia. Będą one długoterminową inwestycją, praktyczną dekoracją. W przypadku blatów drewnianych można mówić o uniwersalności, bo pasują dosłownie do wszystkiego, odnajdą się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od wybranej stylistyki.

Co przemawia za tym, aby wybrać blat kuchenny drewniany?

Jeśli komuś zależy na eleganckiej kuchni, wyróżniającej się prestiżowym wyglądem, to powinien zainwestować w blaty wykonane z wysokiej jakości drewna. Obecnie można liczyć na mnogość kolorów i wzorów, poszczególne gatunki drewna odznaczają się innymi walorami użytkowymi i estetycznymi. Wprowadzenie drewna do wnętrza jest sposobem na optyczne ocieplenie go i dodanie przytulności. Odmieni to dotychczasowy wygląd kuchni, blaty drewniane są praktyczną dekoracją. Co więcej, pasują do wszystkiego, odnajdą się w każdym stylu wnętrzarskim. Blaty wykonane z drewna będą świetnym wyborem w pomieszczeniach nowoczesnych, klasycznych, skandynawskich, loftowych, prowansalskich itd. Drewno to naturalny, ekologiczny surowiec, przyjazny dla środowiska, łatwy w obróbce.

Za pomocą drewna można uzyskać blaty o dowolnych wymiarach i kształtach. Zróżnicowana kolorystyka ułatwia dopasowanie ich do aranżacji kuchni, osobistych preferencji. Co więcej, drewno może być wielokrotnie odnawiane, dzięki czemu zachowa swoje pierwotne walory przez wiele lat. Zakup blatów z drewna jest długoterminową inwestycją. Zawsze można je odświeżyć, zeszlifować, po czym zabezpieczyć powierzchnię. Pełnią one funkcję nie tylko blatu roboczego, ale też stołu, półki, parapetu itd. Na szczególną uwagę zasługują blaty wykonane z drewna klejonego ze względu na ich wysoką odporność na pękanie i zniekształcenia. Można mówić o niezwykłej trwałości, przez co posłuży użytkownikowi przez wiele lat.

Jakie blaty kuchenne z drewna będą dobrym wyborem?

Wiele osób martwi się tym, że drewno jest podatne na działanie wilgoci, która ma niestety na nie niszczący wpływ. Należy jednak mieć na uwadze to, że dobrej jakości blaty drewniane są właściwie zabezpieczone. Przykładem jest asortyment dostępny na stronie https://blaty.panmar.pl/. Kluczową kwestią jest prawidłowe użytkowanie blatu, szybkie wycieranie rozlanych płynów i mokrych plam z jego powierzchni. Sposobem na zabezpieczenie drewna jest lakierowanie i olejowanie, dzięki temu powstaje na blacie ochronna warstwa, która zapobiega przebarwieniom i zaciekom. Blaty lakierowane nie tylko właściwie zabezpieczają drewno przed wodą, ale też łatwiej utrzymać je w czystości. Jeśli jednak komuś zależy na uzyskaniu jak najbardziej naturalnego efektu, to powinien zdecydować się na blat olejowany, bo ten sposób konserwacji pozwala na wydobycie koloru i desenia drewna. W przypadku pojawienia się zarysowań zawsze można poddać drewniany blat renowacji, przeszlifować go papierem ściernym lub szlifierką, a następnie przystąpić do nałożenia nowej warstwy oleju. Jest to skuteczny sposób na przywrócenie mu utraconego piękna.