Wieszaki – niezbędne wyposażenie każdego domu

Wieszak to absolutnie niezbędny element wyposażenia każdego mieszkania. W miejscach takich jak przedpokój czy łazienka nie może go zabraknąć. Mało tego, wieszak stojący przy wejściu do mieszkania pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale także reprezentacyjną. Dlatego warto poświęcić temu sprzętowi nieco więcej uwagi podczas urządzania nowego mieszkania.

Co ciekawe, wieszaki stojące są obecnie znacznie rzadziej wybierane niż ich wiszące odpowiedniki. Wieszak stojący często budzi skojarzenia ze starymi, tandetnymi meblami, które można jeszcze spotkać w niektórych przychodniach i bibliotekach. Wbrew negatywnym konotacjom, ten rodzaj wieszaka ma wiele zalet, które pozwalają na niego spojrzeć przychylniejszym okiem.

Wieszaki wiszące (montowane na ścianie) są zwykle zalecane wszędzie tam, gdzie trzeba oszczędzać miejsce. Jednakże różnica w zajętej powierzchni pomiędzy obydwoma typami wieszaków jest bardzo niewielka. O ile nie mieszkamy w ciaśniuteńkiej klitce, miejsce na wieszak stojący z pewnością się znajdzie. Ważnym praktycznym walorem takiego wieszaka jest także to, że bez problemu możemy go przestawiać w dowolne miejsce. Przy wyborze wieszaka należy brać pod uwagę także liczbę domowników i potencjalnych gości – wieszaki wiszące mają na ogół więcej miejsca, aczkolwiek dobrze zaprojektowany wieszak stojący także pomieści dużą ilość ubrań (pod warunkiem, że będzie miał mocną i stabilną konstrukcję). W przypadku wieszaków stojących standardem jest także stojak na parasole, który umieszcza się w dolnej części wieszaka.

Wieszaki stojące nie sprawiają większych kłopotów o charakterze praktycznym, a równocześnie mają bogate walory estetyczne. Ostra konkurencja pomiędzy producentami tych mebli sprawia, że projektanci starają się przyciągnąć uwagę klienta jak najbardziej fantazyjnym wzornictwem i pomysłowymi rozwiązaniami praktycznymi. Dlatego w sklepach znajdziemy niezwykle bogatą i zróżnicowaną ofertę tych mebli. Bez problemu znajdziemy model, który nie tylko dobrze wkomponuje się w obrany przez nas styl aranżacyjny, ale też będzie dla tego stylu ważnym uzupełnieniem.

Kiedy myślimy o wieszakach stojących, na myśl przychodzi nam styl klasyczny, oparty o odrestaurowane antyczne meble drewniane. Istotnie, bogato zdobiony wieszak z wysokiej jakości drewna byłby czymś oczekiwanym w przedpokoju tak urządzonego mieszkania. Jednakże nawet taki styl można wzbogacić elementami o bardziej nietypowym wzornictwie. Na przykład bardzo ostatnio modne wieszaki w kształcie rozwidlających się gałęzi doskonale sprawdzą się w tradycyjnie urządzonym domku letniskowym. W klasycznie urządzonym holu możemy również postawić metalowy wieszak o całkowicie abstrakcyjnej konstrukcji.

Wspomniany już tandetny i nieco podniszczony drewniany wieszak z biblioteki doskonale przyjmie się w aranżacji opartej o styl prowansalski. Wystarczy, że pomalujemy go niedokładnie kryjącą farbą na pastelowy odcień jakiegoś jasnego koloru, a już od samego wejścia będzie wprowadzał naszych gości w charakterystyczny dla tego stylu słoneczny, rustykalny klimat. W tej samej roli może wystąpić również ręcznie kuty wieszak metalowy.

Jeszcze więcej swobody w doborze mebli daje styl „etno”, czyli metoda dekoracji wnętrz oparta na nawiązaniach do folkloru kultur z całego świata. Tutaj w roli wieszaka stojącego może wystąpić dowolny przedmiot, nawet jeśli jego pierwotne przeznaczenie było zupełnie inne. Wystarczy, że powieszone na nim wierzchnie okrycia nie będą same spadać, a on sam nie przewróci się pod ich ciężarem.

Wreszcie najpopularniejszy obecnie styl minimalistyczny stawia na proste, praktyczne i często abstrakcyjne formy. Takich wieszaków znajdziemy w sklepach najwięcej. Najczęściej są wykonane z chromowanych metali bądź tworzyw sztucznych, a ich kształt jest wyznaczany przez cienkie proste linie.

Wieszaki stojące z pewnością nie stoją na przegranej pozycji w konfrontacji z wieszakami wiszącymi. Zainwestowane w zakup takiego wieszaka pieniądze i czas zwrócą się w postaci cieszącego oko „drogowskazu”, który każdego dnia będzie nas żegnał i witał przy wejściu do mieszkania.