Rękawice biologiczne – jak to działa?

Bycie eko jest w ostatnich latach bardzo modne. Co więcej – nie dotyczy już tylko jedzenia czy stylu życia, ale wszelkich przejawów ludzkiej działalności. Podpowiemy Wam, jak dbać o środowisko naturalne.

Rękawice biologiczne – jesteśmy eko

Można chyba bez przesady stwierdzić, iż jednym z objawów życzliwości wobec środowiska naturalnego i – co za tym idzie – samego człowieka jest stosowanie rękawic biologicznych. Jak działają i czemu służą?

Rękawice biologiczne to specjalistyczne środki chroniące skórę przed działaniem szkodliwych czynników chemicznych. Mogą one mieć formę żelu, maści, pasty ochronnej lub kremu.

Skóra na dłoniach może nie jest tak delikatna jak na twarzy, ale często bywa narażona na działanie szkodliwych, a nawet toksycznych substancji. Dotyczy to zwłaszcza osób mających z nimi styczność na co dzień. W dodatku ludzka skóra łatwo wchłania substancje toksyczne, w tym rozpuszczalniki.

Kontakt z tego rodzaju substancjami może powodować dermatozy, takie jak wyprysk kontaktowy, zmiany uczuleniowe, podrażnienia oraz innego rodzaju zmiany skórne. Te ostatnie mogą ułatwiać powstawanie infekcji ogólnoustrojowych czy nawet zmian nowotworowych.

Stosowanie rękawic biologicznych jest zalecane w przypadku długotrwałych lub częstych prac z niebezpiecznymi substancjami organicznymi. Ich stosowanie doradza się zwłaszcza wtedy, gdy użytkowanie tradycyjnych rękawic jest niekomfortowe lub zabronione ze względów bezpieczeństwa.

Skuteczna ochrona skóry

Podstawową funkcją rękawic biologicznych jest ochrona skóry dłoni. Przez pory skóry wnikają do ciała człowieka niebezpieczne substancje, takie rękawice chronią więc tak naprawdę cały organizm.

Rękawice biologiczne ze względu na substancje, przed którymi chronią, można podzielić na hydrofobowe i hydrofilowe.

Rękawice hydrofobowe nie chłoną wody. Zabezpieczają więc przed nią samą, ale też przed roztworami wodnymi kwasów, zasad i soli. Z kolei rękawice hydrofilowe to te, które pochłaniają wodę. Dzięki temu chronią skórę człowieka przed kontaktem z rozpuszczalnikami organicznymi, takimi jak nafta, benzyna, oleje napędowe, farby, smary czy lakiery.

Produkt laboratoryjny

Nad składem rękawic biologicznych pracują w laboratoriach naukowcy. Każdy produkt jest odpowiednio skomponowany, przebadany i przetestowany.

Warto zwrócić uwagę na rękawice biologiczne Secol. Mają one formę hydrofilowego żelu ochronnego. Zabezpieczają skórę przed szkodliwym działaniem substancji, które nie zawierają wody lub alkoholu, a więc: rozpuszczalnikami organicznymi, olejami, tłuszczami roślinnymi oraz zwierzęcymi, pigmentami, pyłami, lakierami oraz żywicami.

Przed głębszym wnikaniem zabrudzeń chroni też emulsja Pevaperm. Osłania ona skórę przed wilgocią, działaniem pianki poliuretanowej, a także materiałami uszczelniającymi, rozpuszczalnikami, sadzą, pigmentami, kwasami, ługami, olejami, smarami, smołą i bitumem, lakierami, farbami, cementem, wapnem oraz klejami.

Rękawice biologiczne – skuteczność na co dzień

Rękawice biologiczne są łatwo dostępne oraz stosunkowo tanie. Są też proste w użyciu i   błyskawicznie rozprowadza się je na skórze. Bardzo szybko wysychają, tworząc warstwę ochronną. Ich zaletą jest także to, iż w żaden sposób nie ograniczają sprawności manualnej. W tym na pewno objawia się ich przewaga nad rękawicami tradycyjnymi.

Ponadto rękawice biologiczne utrzymują się na skórze dłoni przez długi czas, a po pracy można je łatwo usunąć. Ułatwiają też oczyszczenie skóry po nawet bardzo dużym zabrudzeniu.

W rękawice biologiczne powinny zaopatrzyć się osoby mające styczność z substancjami toksycznymi, na przykład pracownicy dużych zakładów pracy, którzy mają kontakt z różnymi maszynami, a często i ze smarami; lakiernicy oraz malarze, osoby mające do czynienia z benzyną czy naftą, pracownicy laboratoriów przemysłowych oraz robotnicy budowlani.

Bez względu na typ środowiska pracy zdrowie i życie człowieka powinny być najważniejszymi wartościami. Rękawice biologiczne to niekonwencjonalny, ale godny polecenia sposób ich ochrony. Doskonałej jakości produkty ochronne znajdą Państwo na przykład w sklepie internetowym http://www.glovex.com.pl/