Firmy muszą oszczędzać

Rosnące koszty prowadzenia działalności zmuszają właścicieli firm do szukania oszczędności niemalże w każdym aspekcie funkcjonowania danego przedsiębiorstwa.

Rosną opłaty za ogrzewanie, energię elektryczną, płace, a nie zawsze rekompensuje te podwyżki zwiększona sprzedaż narażając tym samym firmę na mniejsze zyski. Dlatego o ile płace pracownicze nie mogą ze względów formalnych stanowić czynnika podlegającego obniżeniu, o tyle prąd i ogrzewanie i inne media jak najbardziej. Należy tylko przeanalizować wszystkie dostępne na rynku rozwiązania i zacząć je jak najszybciej wdrażać.

Jednym ze skutecznych sposobów na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie jest zainstalowanie central wentylacyjnych oraz rekuperatorów. Systemy tego typu sprawdzą się zarówno w dużych halach, gdzie pracuje większa ilość ludzi, jak i w niewielkich lokalach użytkowych z kilkoma pracownikami. Najistotniejszym atutem wentylacji mechanicznej jest możliwość wymiany powietrza w pomieszczeniach nawet bez konieczności otwierania okien. Przy pomocy rekuperatora następuje proces odzyskiwania ciepła z powietrza zużytego, które usuwane jest mechanicznie z budynku. Do wnętrza natomiast zasysane jest świeże powietrze, które po przefiltrowaniu ogrzewa się w wymienniku ciepła i jest nawiewane do poszczególnych pomieszczeń. Proces wymiany powietrza przebiega bezkolizyjnie – zużyte nie miesza się ze świeżym, oddając jednocześnie swoją energię. System świetnie sprawdza się też latem podczas upałów pełniąc funkcję wentylacji i schładzając wnętrza. Wentylacja mechaniczna dzięki odzyskowi ciepła i braku konieczności wietrzenia pomieszczeń w sposób tradycyjny znacząco obniża koszty ogrzewania w firmie.

Na rynku dostępne są różne rekuperatory, ale decydując się na takie rozwiązanie dobrze znaleźć polskiego producenta, który jednocześnie doradzi i zaprojektuje najodpowiedniejszy dla danego kontrahenta system. Na stronie https//www.bartosz.com.pl/ polskiej firmy produkującej m.in. rekuperatory można zamówić także wykonawstwo montażu wentylacji z odzyskiem ciepła i to na terenie całej Polski.