Snycerstwo – popularność zapomnianej sztuki

Snycerstwo to stara i dość już zapomniana sztuka rzeźbienia w drewnie, która obecnie przeżywa swój renesans. Snycerstwo swoją największą popularność przeżywało w czasach Witkacego, kiedy rodził się styl zakopiański. Wtedy też właśnie większość powstających domów bazowało na drewnianych zdobieniach.

Gdzie wykorzystać snycerstwo w domu?

Snycerz to nie tylko artysta tworzący rzeźby drewniane, ale także swego rodzaju rzemieślnik. Począwszy od mebli, poręczy, ram do obrazów, po wykończenia dachów, czy sztukaterię. Przez długi czas panowała moda na skandynawski styl, w domach i mieszkaniach królowała biel, szarość, dodatki były raczej skromne, a całość stonowana. Wiele było także drewna, jednak takiego bardziej prostego, nie strojnego. Z czasem ten styl skandynawski zaczął być wypierany przez bardziej oryginalne, odważne i bardziej kolorowe dodatki i meble i tym sposobem zrodziło się miejsce dla snycerstwa.

Poza rzeczami stricte użytkowymi, takimi właśnie jak całe kuchnie, krzesła, stoły, czy schody, snycerstwo zaczęło się pojawiać także w formie bardziej nietypowej, w tym np. jako rzeźby drewniane, rzeźby, które zdobią zarówno domy, jak i ogrody. Znalezienie czegoś, co będzie stanowiło oryginalny dodatek do wnętrz naszych domów i wypełni przestrzeń w ogrodzie nie jest zadaniem łatwym. Obecnie mierzymy się z natłokiem informacji i inspiracji, dlatego powrót do pięknych, rzeźbionych w drewnie figur jest ciekawą odskocznią i z pewnością będzie wielką przyjemnością dla każdego, kto na nią spojrzy.

Snycerz – jak go znaleźć?

Nie jest to popularny zawód i z pewnością nie każdy z nas zna kogoś, kto zajmuje się tym fachem, jednak bardzo łatwo znaleźć w internecie kogoś, kto zajmuje się snycerką. U artysty można zatem zamówić zarówno rzeźby, jak i elementy użytkowe domu. Warto także zwrócić uwagę na jego dorobek artystyczny. Ponadto można się do niego zwrócić z prośbą o zaprojektowanie i stworzenie mebla lub innego elementu od podstaw, dzięki czemu będzie dużo łatwiej zorientować się w naszych własnych potrzebach.

Chcesz więcej informacji? Szukaj ich tutaj: https://grzegorz-michalek.pl/

Reasumując, snycerstwo to jedna z tych zapomnianych sztuk, która wraca do łask i cieszy się coraz większą popularnością. Dlatego też znalezienie snycerza, który zrozumie nasze potrzeby, a także pomoże nam w odnalezienie tego, czego szukamy to duża pomoc. Wszystko jednak sprowadza się do naszego stylu, gustu i tego, czego potrzebujemy. Nierzadko jest też tak, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele pięknych przedmiotów może znaleźć się w naszym domu i dzięki temu sprawić, że będzie dużo piękniejszy i ciekawszy.