Ginekolog – Twój przyjaciel

Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna wybrać się na wizytę profilaktyczną do ginekologa. Wykonanie rutynowych badań jest bezbolesne a może uchronić nas przed wieloma chorobami w tym nowotworami. W czasie każdej wizyty lekarz lub lekarka powinni przeprowadzić wywiad chorobowy, zbadać narządy rodne oraz piersi kobiety bez względu na wiek. Do zalecanych badań należy również USG przezpochwowe (u kobiet nie będących w ciąży oraz współżyjących) oraz cytologia.

Cytologia jest badaniem, które powinno być według rekomendacji wykonywanym co roku, jednak w Polsce jest ona refundowana jedynie raz na 3 lata. Uważa się, że jednak warto zainwestować te kilkadziesiąt złotych i wykonać badanie corocznie – pozwala to na wczesne wykrycie raka szyjki macicy lub dysplazji wysokiego stopnia czy raka przedinwazyjnego, które uważane są za stan przednowotworowy raka szyjki macicy.

Nowotwory nie dotyczą tylko kobiet starszych, tak samo mogą wystąpić u młodej kobiety – wiek nie ma dla nowotworu żadnego znaczenia (jednak w grupie młodszych kobiet, niektóre nowotwory spotykane są rzadziej). Samobadanie piersi powinno być wykonywane co miesiąc w domu, jednak ginekolog jest zobowiązany do przeprowadzenia tego badania oraz poinstruowania pacjentki co do celu oraz metody jego wykonywania.

Większość raków piersi wykrywana jest przez same kobiety a także ich partnerów. Niepokojącym sygnałem dla nas oraz naszego ginekologa powinien być wyczuwalny guz, zmiana koloru skóry czy wciągnięta brodawka sutkowa. USG pozwala na wykrycie nowotworów czających się wewnątrz naszego ciała tj. w jajnika, jajowodach czy macicy. Dla samej kobiety wystąpienie częstych krwawień pomiędzy miesiączkami powinno być sygnałem do odwiedzenia gabinetu ginekologicznego, czasami tak objawia się nowotwór narządów rodnych. Kobieto apeluję do Ciebie – badaj się, bo może być za późno na efektywne leczenie.