Hiszpania we wnętrzach

Aranżacja wnętrza pomaga wyrażać naszą osobowość, pokazuje kim naprawdę jesteśmy i w jakim otoczeniu czujemy się najlepiej. Odpowiedni klimat w salonie czy sypialni pozwala na odpoczynek i relaks.

Dużą popularnością cieszy się u nas styl zbliżony do skandynawskiego. Jest to zapewne zasługą spopularyzowania marki Ikea. Niektórzy jednak nie chcą mieć w domu pokojów wyciągniętych wprost z katalogu i poszukują czegoś więcej, chcą nadać wnętrzu własny charakter. Warto czasem odejść od myślenia schematami i odkryć zupełnie nową stylistykę.

Przeciwieństwem stonowanej, zimnej i nieco szarej Skandynawii jest południe Europy z gorącą Hiszpanią na czele. Mieszkańcy tego słonecznego kraju nie boją się kolorów, przełamywania konwencji, odważnie łączą różną stylistykę i są dość elastyczni pod tym względem. Salon hiszpański w Hiszpanii jest często mieszanką nowoczesności z tradycyjnymi formami. Widać także wpływ innych kultur, choćby Maurów, co dodaje jeszcze więcej różnorodności. Miłośnicy minimalizmu i stonowanej kolorystyki zapewne dostaliby migreny.

Projektanci lubią czerpać inspirację z natury, dlatego chętnie sięgają po takie też materiały. Najczęściej pojawia się kamień, drewno, bawełna, len, które umiejętnie połączone tworzą bardzo ciekawy i przede wszystkim ciepły efekt. Architekt hiszpański w Hiszpanii postawi raczej na droższe materiały, ale posiadające duszę, nawiązujące do pięknych krain Półwyspu Iberyjskiego. Prawdziwym hitem są domy, które z zewnątrz wyglądają jak tradycyjne budynki sprzed lat, a wewnątrz prezentują nowoczesny styl z tradycyjną nutą. Młodsze pokolenie odchodzi już od tak charakterystycznego stylu country, który z kolei wciąż zajmuje wysoką pozycję na wsi.

Bardziej zamożni kupują niewielkie, klimatyczne posiadłości w górach, w których świetnie przenika się współczesna stylistyka z górskimi akcentami. To, co w nich szczególnie przyciąga to dobór materiałów oraz kolorów. Jasne, ciepłe drewno doskonale komponuje się z szarością na ścianach, tkaninach i meblach. Natura wdziera się także w miejsca, które z pozoru nie lubią naturalnych surowców. Mowa tu o łazience – im bardziej naturalna, wypełniona drewnem, tym lepiej. Architekci projektują również drewniane lub kamienne schody. Nie brakuje jednak akcentów kulturowych, co widać np. w szalonych, kolorowych zasłonach, kompozycjach suszonych kwiatów, dywanach, narzutach na kanapy i łóżka. Bardzo typowe dla Hiszpanów jest przedłużanie salonu, co objawia się adaptowaniem tarasu czy ogrodu – tutaj czasami stoją kanapy, które w naszym klimacie mogą być wyłącznie w ścisłym sezonie letnim.

Chcesz lepiej poznać Hiszpanię? Zacznij od języka i poznania kultury na http://www.sespanol.pl/kursy-hiszpanskiego-w-hiszpanii.