Jakie „superfoods” są dostępne w polskich sklepach?

Polskie społeczeństwo może pochwalić się dużym postępem jeśli chodzi o świadome bilansowanie diety. Na bieżąco śledzimy wszystkie nowinki pojawiające się na sklepowych półkach i doskonale wiemy co kryje się pod tajemniczym hasłem „superfoods”.
Eksperci w licznych badaniach dowiedli, że odpowiednio dopasowana, zbilansowana dieta pozwala nie tylko zachować organizm w nienagannej kondycji, ale uwarunkuje także dobre samopoczucie, poprawne funkcjonowanie układu immunologicznego a więc ochroni również przed chorobami oraz infekcjami. Właśnie dlatego w niniejszym artykule opiszemy 5 superfoods, które znajdziesz w polskich sklepach.

Kurkuma

Przyprawa ta znana jest już od tysięcy lat. Dzięki wysokiej zawartości kurkuminoidów może ochronić nawet przed chorobami nowotworowymi. Jest tania i ogólnodostępna. Można dodawać ją do zup, potraw mięsnych a nawet sałatek. Stanowi również nieodzowną przyprawę dla miłośników kuchni hinduskiej.

Stare, dobre kiszonki

Kiszona kapusta, ogórki, buraczki – są smaczne i królują na polskich stołach nieprzerwanie od dekad. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że stanowią także potężne źródło probiotyków. Stymulują pracę mózgu i poprawiają zdolność koncentracji. Trwają badania, które mają na celu dowieść, że kiszonki zapobiegają rozwojowi choroby Alzheimera.

Fioletowe warzywa i owoce

W rankingach superfoods wciąż zajmują wysokie pozycje. Również eksperci zalecają, aby wzbogacić swoją codzienną dietę o bakłażany, fioletowego kalafiora, cebulę czy kapustę. W ich składzie zawierają się antocyjany, które mają zdolność stymulowania prawidłowej pracy układu krążenia. Wykazują także działanie przeciwzapalne. W diecie łasuchów powinny znaleźć się również winogrona, borówki, aronia oraz czarne porzeczki.

Glony morskie

Doskonałe dla miłośników kuchni azjatyckiej. Wbrew pozorom coraz częściej można znaleźć je również na polskich półkach sklepowych. Doskonale smakują, wzbogacają smak licznych potraw a przy tym świetnie komponują się w daniach obiadowych, przystawkach czy sałatkach. Glony morskie to cenne źródło składników odżywczych, witamin, minerałów i nienasyconych kwasów omega-3.

Supernasiona

Mowa tu między innymi o nasionach chia oraz nasionach arbuza. Niewiele osób wie, że są one źródłem kwasów omega-3, antyoksydantów oraz błonnika. Jak działają? Stymulują prawidłowe działanie układu krwionośnego oraz serca, przeciwdziałają bakteriom i wirusom, opóźniają proces starzenia się organizmu i regulują perystaltykę jelit.