Kupujemy ławki treningowe – na co zwrócić uwagę?

Aby codzienny trening był efektywny, potrzebne okazuje się niezbędne wyposażenie. Jeśli naszym zamierzeniem jest wykonywanie ćwiczeń siłowych, wówczas ławki treningowe okazują się nieodzownym elementem. Na co zwracać uwagę przy jej kupnie? Jak dopasować ją do swoich osobistych potrzeb?

Rodzaje dostępnych w sprzedaży sprzętów

Na rynku spotkamy się z szeroką propozycją producentów. Nic zatem dziwnego, że wybór jednej ławki treningowej może okazać się sporym problemem. W sytuacji, gdy jesteśmy ograniczeni finansowo, najlepszym produktem może okazać się ławka skośna – najtańsza z wszystkich, jakie są dostępne w sprzedaży. Jej atutem jest prosta, niczym nie skomplikowana konstrukcja oraz brak dodatkowych akcesoriów, które jednak okazują się zbyteczne, gdyż urządzenie powstało z myślą o osobach, które robią brzuszki. Jeśli chcemy nadać codziennemu treningowi nieco innej oprawy, wówczas można zaopatrzyć się w antypoślizgowe uchwyty, dodatkowe linki lub hantle. Tego typu ławki treningowe są najczęściej wzbogacone o regulację oparcia, dzięki czemu intensywność ćwiczeń można dopasować do własnych potrzeb i możliwości. Ich mankamentem są jednak spore gabaryty, dlatego propozycja znajduje zwolenników wśród osób dysponujących dużym metrażem.

Innym rodzajem okazują się ławki do ćwiczenia mięśni grzbietu, które cechują się wbudowanym oparciem i specjalną blokadą, umożliwiającą przyjęcie wygodnej pozycji podczas treningu. Ze względu na posiadaną funkcję regulacji, możliwe okazuje się wykonywanie znacznie więcej rodzajów ćwiczeń niż na ławce skośnej.
Wielofunkcyjne ławki treningowe stanowią najbardziej złożoną propozycję. Charakteryzują się bowiem dużą uniwersalnością – wszystko z uwagi na możliwość zamontowania dodatkowych akcesoriów. W efekcie, możemy wykonywać ćwiczenia na każdą partię ciała. Szczególnie poszukiwane są ławki ze stojakami, które urozmaicą codzienny trening o ćwiczenia ze sztangą.

Czym się kierować podczas zakupu? Na co zwrócić uwagę?

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup ławki treningowej, warto rozpatrzyć kilka szczegółów. Najważniejszym elementem jest oczywiście rodzaj użytego materiału, który powinien charakteryzować się wytrzymałością i odpornością na codzienne użytkowanie. Nie bez znaczenia pozostaje również masa użytkownika oraz ciężaru elementów dodatkowych. Kolejnym czynnikiem są wymiary urządzenia, które po rozłożeniu powinny mieścić się w pomieszczeniu docelowym. Stabilność, posiadanie atestów oraz łatwość montażu stanowią o kolejnych kryteriach wyboru, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę.