Maszyny do obróbki metalu i ich zastosowanie

Nowoczesne urządzenia umożliwiające wielopoziomową obróbkę blach i metali są dzisiaj bardzo popularne, chociaż większość z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. To właśnie dzięki nim powstaje cały szereg drobnych elementów stanowiących składowe części do produkcji maszyn, samochodów, narzędzi, akcesoriów budowlanych czy mebli.

Jakie zastosowanie mają różne maszyny do obróbki metalu?

Zależnie od tego, o jakim rodzaju maszyny mówimy, może mieć ona bardzo różne zastosowanie. Co do zasady jednak, wszystkie maszyny do obróbki metalu pozwalają tak kształtować i formować metalowe arkusze, by można z nim było stworzyć konkretną część.

Przykłady:

Frezarki – służą do frezowania metalu i pozwalają na automatyzację tego procesu. To dzięki nim powstają np. formy produkcyjne, matryce seryjne, gwinty, rowki czy zębate koła.

Tokarki – znajdują zastosowanie przy produkcji kul metalowych, stożków, wałków oraz wewnętrznych i zewnętrznych gwintów. Ich działanie polega na obróbce metodą toczenia (obroty).

Prasy hydrauliczne – umożliwiają insertowanie tulejek, nakrętek, nitów, kołków, nitonakrętek i innych podzespołów wyciskanych.

Walcarki mechaniczne – stosuje się do wyrabiania części opartych na walcowaniu, szczególnie w rzemieślnictwie ale też produkcji seryjnej

Szlifierki szerokotaśmowe – do wykańczania powierzchni i nadawania jej eleganckiego szlifu oraz do gratowania.

Bardzo ciekawe są również wielozadaniowe maszyny do obróbki metalu, które łączą w sobie kilka funkcji innych urządzeń, więc kupując je ma się sprzęt typu 2 w 1 czy nawet 3 w 1. Tego rodzaju maszyny pozwalają też często na wykorzystanie technologii 3D i tworzenie podzespołów o bardzo zaawansowanej geometrii.

Każde z takich urządzeń można kupić na potrzeby swojej firmy lub zlecić produkcję konkretnych elementów przedsiębiorstwom, które się w tym specjalizują. Profesjonalna laserowa obróbka metalu New Cut – w firmie z wieloletnim doświadczeniem, wykonywana jest w tym przypadku przez specjalistów, którzy obsługują wszystkie z w/w maszyn do obróbki metalu, dopasowując programowanie urządzeń do konkretnego projektu, jakiego oczekuje klient.