O czym należy pamiętać, zanim rozpocznie się układanie kostki brukowej?

Planując ułożenie kostki brukowej przed własnym domem, trzeba pamiętać, że ma ona dwa zadania: atrakcyjnie zagospodarować dostępną przestrzeń oraz zwiększyć komfort osób, które będą z niej korzystały.

Jakie kwestie trzeba szczegółowo rozważyć, zanim rozpocznie się układanie kostki?

Wytyczenie konkretnego obszaru

Dokładne zagospodarowanie powierzchni ogrodu i wytyczenie jego części, na której ma zostać położona kostka brukowa to jeden z pierwszych kroków, jakie powinniśmy zrobić. Dlaczego? Obecnie coraz bardziej modnym rozwiązaniem są fantazyjne kształty brukowanych powierzchni, które przeplatają się z pozostałymi elementami ogrodu, dlatego szczegółowy plan jest absolutnie nieodzowny. Na uwadze warto mieć przede wszystkim wygodę korzystania z ogrodu i parkowania samochodu, jak również zagadnienia wizualne. Planując skorzystanie z pomocy architekta zieleni i zlecenie mu przygotowania planów ogrodu, trzeba wcześniej podkreślić, gdzie zamierza się położyć kotkę brukową. We wzór kostki można w oryginalny i ciekawy sposób wpleść elementy dekoracyjne składające się z roślinności.

Poszukiwania inspiracji

Jeżeli planujemy układanie kostki, koniecznie musimy się zastanowić nie tylko nad kształtem nawierzchni, ale również nad kolorem poszczególnych elementów, które powinny ze sobą współgrać i wykorzystanym wzorem, więc odpowiednio wcześniej dobrze jest poszukać przydatnych inspiracji i zastanowić się, jakbyśmy w zasadzie chcieli, żeby układ kostki się prezentował: jesteśmy zwolennikami klasyki, a może nie mamy nic przeciwko temu, żeby trochę zaszaleć i wdrożyć niestandardowe rozwiązania?

Rzecz jasna, wybór wzoru powinien być w dużej mierze uzależniony od wielkości obszaru, który ma zostać zagospodarowany przy pomocy kostki brukowej. Niektóre wzory wyglądają wystarczająco efektownie wyłącznie na dużym terenie. W grę wchodzą również rozmiary kostki, które powinny być dopasowane nie tylko do wybranego wzoru, ale również dostępnej przestrzeni. O zaproponowanie konkretnych rozwiązań można też poprosić firmę brukarską.