Oczyszczanie wody za pomocą lamp UV

Dezynfekcja wody nie musi się odbywać z wykorzystaniem środków chemicznych. Dużo bezpieczniejsze jest użycie lamp UV, które wykazują właściwości bakteriobójcze. Można ich używać nie tylko w domu, ale również w budynkach użyteczności publicznej. Co je charakteryzuje i jakie zalety się z nimi wiążą? Warto bliżej przyjrzeć się tym urządzeniom.

Jak działają lampy UV?

Woda, w której znajdują się bakterie, nie jest zdatna do picia. Przede wszystkim, nie jest bezpieczna dla naszego zdrowia i wymaga zastosowania urządzenia służącego jej oczyszczeniu. Zamiast filtrów można zastosować lampy UV, które skutecznie przeprowadzą sterylizację wody poprzez jej naświetlanie. Promieniowanie ma określone spektrum i natężenie, pozwalające skutecznie działać. Co ważne, jeden z głównych elementów urządzenia, czyli żarnik lampy, który umieszczony jest wewnątrz rury kwarcowej, nie może mieć kontaktu z wodą. Co istotne, proces sterylizacji likwiduje wirusy oraz bakterie, ale nie ma wpływu na smak i zapach wody.

Czysta woda wymaga czystej instalacji

„Jednak sterylizacja wody za pomocą lamp UV nie przyniesie żadnych korzyści, jeśli zanieczyszczona jest cała instalacja. Najpierw należy zająć się dezynfekcją instalacji, dopiero potem można oczyszczać wodę. W przeciwnym razie nasze starania na nic się nie zdadzą, a my uznamy, że nasze urządzenie nie działa poprawnie” – komentuje nasz rozmówca ze sklepu Global Water.

Zalety użytkowania lamp UV

Lampy UV nie tylko mają bakteriobójcze działanie. Charakteryzuje je również wiele innych zalet, a przede wszystkim łatwość użytkowania. Nie trzeba obawiać się trudnych instrukcji. Wszystko jest jasne i przejrzyste. Co więcej, lampa jest bezpieczna i prosta w serwisowaniu, jeśli dojdzie do jakiejś usterki. Wyróżnia ją także niezawodność i wydajność, dlatego warto zastosować lampy zarówno w domach, jak i restauracjach czy hotelach.