Odkurzacze centralne – dlaczego warto?

Określenie „odkurzacz centralny” z reguły kojarzy się z urządzeniem do sprzątania stosowanym na dużej przestrzeni biurowej lub w halach rozmaitych przedsiębiorstw. Jest to skojarzenie słuszne, ale jednocześnie pomijające ważną funkcję użytkową, jaką tego typu sprzęt może pełnić w przestrzeni prywatnego domu jednorodzinnego.

Planując budowę własnego domu niewiele osób bierze pod uwagę umieszczenie już na etapie projektu instalacji uwzględniającej użytkowanie takiej jednostki jak odkurzacz centralny. Często zależy to od kreatywności architekta i współpracującego z nim instalatora, którzy mogą podpowiedzieć, ale nie zawsze to robią. Warto zatem zapoznać się z możliwościami i wygodą jaką może zapewnić to urządzenie w domu, szczególnie takim, gdzie jest większa powierzchnia, kilka poziomów, a szczególnie jeśli użytkownikami mają być osoby starsze.

Poszczególne etapy instalacji odkurzacza centralnego

Pierwszym etapem jest wyznaczenie miejsca najlepiej w części gospodarczej domu jak np. piwnica, garaż lub kotłownia na tzw. jednostkę centralną czyli zbiornik, w którym osadzają się zanieczyszczenia, które następnie są wydmuchiwane na zewnątrz budynku.

Drugim elementem jest instalacja rur z PCV, które najoptymalniej jest poprowadzić do każdego pomieszczenia w domu.

Ostatnim etapem są tzw. gniazda ssące również umieszczone we wszystkich pomieszczeniach, do których podpina się rurę ssącą wsysającą nagromadzone wewnątrz zanieczyszczenia przesyłane później do jednostki centralnej.

Na czym polega fenomen posiadania instalacji do centralnego odkurzacza?

Największym atutem posiadania takiego odkurzacza jest łatwość obsługi poprzez brak konieczności przemieszczania się z całym urządzeniem po sprzątanej powierzchni, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego odkurzacza. Nie trzeba niczego wnosić po schodach, wystarczy tylko w wybranym pomieszczeniu podpiąć rurę do gniazda i to wszystko.

Dzięki temu, że jednostka centralna znajduje się daleko od miejsca sprzątanego brak też jest nieprzyjemnych zapachów i kurzu wydzielanych podczas tradycyjnego sprzątania, co ma niebagatelne znaczenie dla osób borykających się ze schorzeniami alergicznymi.
Odkurzacz centralny to też oszczędność czasu – przy jego pomocy sprząta się dużo szybciej.

Pozostaje tylko wybór odpowiedniego sprzętu, takiego jak np. firmy Elemix.com.pl