Segregujesz śmieci? Sprawdź, czy robisz to dobrze.

Segregacja odpadków stała się w ostatnim czasie tematem modnym, ale i ważnym z punktu widzenia przyszłości naszej planety. Wiele mówi się o konieczności odpowiedniego segregowania odpadów. Pojawiły się reklamy w prasie i telewizji, coraz częściej spotykamy nowoczesne też kosze na śmieci, ułatwiające proces segregacji. Znajdują się w wielu domach czy miejscach pracy. Widzimy je również w miejscach publicznych.

Jak prawidłowo segregować śmieci?

Z pomocą innowacyjnych pojemników, segregowanie odpadów jest proste dla każdego z nas. Kosze na śmieci są odpowiednio oznaczone i opisane, co sprawia, że wiemy co do każdego wrzucać. Kosz żółty to pojemnik na plastik, gdzie umieszczamy puste butelki po napojach bez zakrętek, plastikowe opakowania czy foliowe torebki. Do pojemników niebieskich, przeznaczonych na odpady papierowe wrzucamy papiery, papierowe torebki, gazety, książki w okładkach miękkich oraz pudełka i zgniecione kartoniki. Zielone kosze na śmieci to pojemniki na odpady szklane. Do tych kontenerów wrzucamy szklane butelki, pojemniki i słoiki. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z jeszcze dokładniejszą segregacją szkła: kolorowe wrzucamy do pojemników zielonych, a bezbarwne: do pojemników białych. Do czerwonych koszy wrzucamy odpady metalowe, czyli puste puszki, kapsle od butelek oraz drobny złom. Do koszy brązowych, przeznaczonych na odpadki zmieszane, wrzucamy resztki pochodzenia roślinnego, w tym obierki od owoców i warzyw, ale też skorupki od jajek, liście, resztki kwiatów, torebki po herbacie czy fusy od kawy. Nie wrzucamy zaś resztek mięsa, niedopałków, worków od odkurzacza oraz zanieczyszczeń pochodzenia zwierzęcego, w tym żwirku z kuwet pupili domowych. W wielu miejscach umieszczone są również specjalne pojemniki na zużyte baterie.

Co daje nam segregowanie śmieci?

Skoro wiemy już, jak prawidłowo segregować odpadki z wykorzystaniem nowoczesnych koszy na śmieci, warto wiedzieć, dlaczego jest to takie ważne. Kwestia pierwsza i najważniejsza to przyszłość Ziemi. Dzięki segregacji śmieci będą szybciej i bardziej efektywnie utylizowane czy też poddawane procesowi recyklingu. Po drugie, segregacja skutecznie oddziela odpady niebezpieczna oraz długo rozkładających się, co pozwala na zmniejszenie ilości trujących substancji, wydzielających się z niektórych zużytych elementów. Segregujesz odpadki, wrzucając je do odpowiednich koszy na śmieci i robisz to prawidłowo? Wspaniale, w takim razie Twoja świadomość ekologiczna zasługuje na uznanie i wiesz, że przyczyniasz się do ratowania naszej planety.