Sztukateria elewacyjna – ciekawe pomysły na dekorację domu

Nadanie zewnętrznej elewacji domu ciekawego wyglądu jest w dzisiejszych czasach nie ladą sztuką: szczególnie w zetknięciu się z ogromnym wyborem możliwości, jakie w tej dziedzinie oferują różnorodne firmy i sklepy zajmujące się tzw. sztukaterią elewacyjną. Od czego zacząć i na jakie opcje warto zwrócić uwagę?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że dział sztukaterii elewacyjnej powiększa się o nowe możliwości i pomysły praktycznie z roku na rok – wraz z coraz to bardziej kreatywnym podejściem Polaków do architektury ich domów, co pociąga za sobą coraz większą pomysłowość architektów, projektantów i budowlańców. Dziś możemy już śmiało zapomnieć o nudnych, jednolitych budynkach, z których każdy wydawał się być identyczny, jak pozostałe na tej samej ulicy. Moda i rosnące możliwości finansowe Polaków sprawiły, że oferta produktowa związana ze zdobieniem elewacji zadowoli dzisiaj nawet najbardziej wybredne gusta.

Na przykładzie firmy www.wmb.pl możemy wskazać tylko część z bogatych możliwości działu sztukaterie elewacyjne. Są to m.in. : ciekawe listwy elewacyjne do zastosowań ozdobnych w formie opasek wokół drzwi, okien, czy do oddzielenia od siebie różnych kondygnacji domu, ochronne i jednocześnie dekoracyjne gzymsy zabezpieczające ściany przed ściekającą po nich wodą, czy modne, przestrzenne dekory nadające budynkowi niepowtarzalnego stylu. Mogą to być również wsporniki ciekawie podtrzymujące wysunięte fragmenty budowli, bonie podkreślające układ kamieni wykorzystanych w elewacji, zworniki, rozetki czy popularne w domkach jednorodzinnych płaskorzeźby z odpornej na warunki atmosferyczne masy akrylowej.

Dużym zainteresowaniem Polaków wciąż cieszą się też kolumny wzorowane zarówno na tych greckich, jak i czerpiących motywy z rzymskiej architektury starożytnej. Chętnie sięgamy po dekoracyjne półkolumny, pilastry, czy uatrakcyjniające wejście i taras – otuliny.

U producentów sztukaterii elewacyjnej, jak wspomniany WMB można również dostać kompletne zestawy dekoracyjne autorstwa najlepszych projektantów i architektów. To jedyny w swoim rodzaju, unikatowy sposób na nadanie budynkom wyglądu całkowicie niepowtarzalnego.