W jaki sposób można wykorzystać kamień w łazience?

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Służy nie tylko temu, aby dbać o własną higienę, ale również się relaksować. Chcąc cieszyć się pięknymi i funkcjonalnymi wnętrzami łazienek, często szukamy oryginalnych inspiracji oraz materiałów wykończeniowych. Dużą popularnością wśród inwestorów, architektów oraz dekoratorów cieszy się kamień naturalny, np. granit.

Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna – to jej podstawowa rola. Odpowiednia wielkość, dobre rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia, a także dodatki ułatwiające codzienną pielęgnację – wszystkie te rzeczy wpływają na nasze samopoczucie oraz poprawiają bądź pogarszają komfort użytkowania pomieszczenia.

Podejmując decyzję o tym, jak ma wyglądać nasza łazienka, musimy brać pod uwagę nie tylko jakość wyposażenia, ale również estetykę. Wnętrze łazienki powinno cieszyć nasze oczy i sprawiać, że korzystanie z niej będzie oznaczało dla nas przyjemność oraz relaks. Kolorystyka ścian, rodzaj płytek, oświetlenia, a także dekoracje (np. w postaci blatów granitowych) sprawią, że pomieszczenie nie będzie nudne i monotonne. Kamień naturalny, który jest materiałem szlachetnym, doskonale nada się do kompleksowej dekoracji.

Kamień w łazience? Tak, ale dokładnie jaki?

Kamień naturalny stosowany jest w dekoratorstwie od dawna. Różnorodność kształtów oraz kolorystyki sprawia, że może być on wykorzystywany zarówno w klasycznych dużych łazienkach, jak i pomieszczeniach mniejszych, nowoczesnych, bardziej minimalistycznych.

Obecnie najpopularniejszymi kamieniami, które wykorzystywane są w dekoracji łazienek są:

– piaskowiec,
– onyks,
– granit,
– marmur,
– trawertyn.

Każdy rodzaj kamienia ma swoje niepowtarzalne właściwości mechaniczne i dekoracyjne, dlatego w trakcie urządzania łazienki warto wiedzieć, że:

– piaskowiec ma oryginalną i designerską strukturę, ciepłe kolory.
– onyks ma zastosowanie bardzo dekoracyjne, tworzy wspaniałe formy, głównie dzięki różnorodności
barw.
– granit jest kamieniem bardzo trwałym, odpornym na zarysowania i pękanie, można z niego tworzyć
blaty granitowe, obudowy wanien, czy dekoracje ścienne,
– marmur ma doskonałe właściwości dekoracyjne, idealnie prezentuje się w dużych pomieszczeniach,
– trawertyn jest kamieniem o spokojnej formie i kolorystyce, musi być odpowiednio zabezpieczony,
dlatego lepiej go montować w miejscach mniej narażonych na działanie wody.

Najbardziej uniwersalnym materiałem, który można wykorzystać w łazience jest więc granit.

Dekoracja ścian i podłóg

Ściany i podłogi są kluczowymi elementami w łazience. Mają największą powierzchnię, a co za tym idzie są najbardziej widoczne. Osoba odwiedzająca pomieszczenie od razu zwróci uwagę na to, jakim materiałem są wykończone, dlatego warto zastanowić się nad jego wyborem.

Do dekoracji ścian bardzo dobrze nadaje się kamień w postaci płytek. Możemy wybrać interesujący nas kształt i kolorystykę i dopasować do reszty pomieszczenia. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie każdy kamień dobre znosi kontakt z wodą (trawertyn). W łazience możemy zastosować chociażby granit, który łączy w sobie zalety trwałości oraz estetyki.

Granit bardzo dobrze nadaje się również do dekoracji podłóg. Posadzki granitowe świetnie pasują do łazienek, nadając im niepowtarzalny wygląd. Tu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wytrzymałość stropu (kamień jest ciężki), a także na to, aby posadzka i reszta dekoracji nie przytłaczały swoim wyglądem.

Blaty granitowe, wykończenia wanien i parapetów

Naturalność i trwałość kamienia sprawiają, że inwestorzy chętnie wykorzystują go do wykonania blatów graniowych na wymiar, obudów wanien, a także parapetów wewnętrznych. Granit, choć jest kamieniem ciężkim i twardym, może zostać poddany obróbce, która nada mu intersujący nas kształt oraz rozmiar. Plastyczność granitu ma ogromne znaczenie. Dobry kamieniarz, np. z firmy Dario-Stone spod Warszawy może przygotować interesujące nas blaty granitowe, wykonać odpowiednie zaokrąglenia oraz wyciąć otwory pod umywalkę i baterie.

Estetyka to nie wszystko. Zastosowanie granitu w wyżej wymienionych przypadkach pozwoli nam komfortowo korzystać z łazienki. Zaletą tego kamienia jest bowiem wyjątkowa odporność na działanie wody, zarysowania, występowanie przebarwień oraz obtłuczenia.