Można wybierać między różnymi barwami kostki. Są w sprzedaży jasne i ciemnie, od bieli po ciemną szarość.
Są barwy spokojniejsze, jak szarość czy niebieski, są też bardziej energetyczne, jak czerwień i żywy odcień żółci.
Niekoniecznie ten kolor, jaki najbardziej się spodoba, najbardziej też będzie pasować. Stworzenie estetycznego otoczenia nie jest jednak trudne. Trzeba tylko znać najważniejsze zasady i planując wyłożenie jakiegoś obszaru, mieć na uwadze całość, a nie tylko ten wycinek.
Barwa kostki pasująca do budynku
Kolor kostki współtworzy całą aranżację terenu wokół domu. Musi harmonijnie wtapiać się w otoczenie. Przede wszystkim dopasowuje się go do budynku. Może on np. nawiązywać do jakiegoś jego elementu albo ładnie komponować się z elewacją domu. Znajdujące się przy nim płyty chodnikowe muszą także pasować do stylu budynku. Przy tradycyjnym zawsze idealnie wygląda czerwień. Barwa żółta też bywa dobrym wyborem, jeśli harmonizuje z kolorystyką domu. Nowoczesny budynek może doskonale komponować się z chłodną szarością. Wybierając płyty czy drobniejszą kostkę brukową, trzeba mieć na uwadze styl domu i jego kolory.
Pod uwagę trzeba także wziąć efekt, jaki będzie miała całość. Inaczej wygląda ciemna szarość czy barwa mocno żółta na pewnym obszarze, a inaczej na większym. Żółty, jeśli jest intensywny i w nadmiarze, może drażnić. Jeśli na całym terenie zostanie położona wyłącznie kostka brukowa w ciemnym odcieniu szarości, to może to sprawiać przygnębiające wrażenie. Ważne są też kwestie praktyczne. Na podjazd i pod grilla najlepiej wybierać ciemniejsze kolory.
Różne kolory kostki brukowej
Łączenie kolorów jest korzystne, choć i tu trzeba przestrzegać pewnych reguł. Jednolitość kolorystyczna na większym obszarze może nie wyglądać dobrze. Warto dodać jakiś kolor np. w akcentach. Jeden i drugi mogą też znajdować się w większej ilości np. do ciemnej nawierzchni można dodać sporo obszaru z jaśniejszą kostką brukową. Przy łączeniu barw trzeba unikać krzykliwych zestawień. Jeśli kostka betonowa żółta, to lepiej nie łączyć jej z czerwoną. Natomiast doskonale połączy się ona z bielą i szarością, czyli spokojniejszymi kolorami. Zasadą jest także, by nie decydować się na więcej niż trzy kolory.