Zastosowanie lasera – do czego się przydaje i jak można go używać?

Laser to prawdziwy wytwór czasów nowoczesnych – i właśnie z nowoczesnością się wszystkim kojarzy. Kiedyś o jego zastosowaniu w życiu codziennym nie można było nawet marzyć – obecnie jednak jest dość powszechny i spotykany w różnych branżach. Dla wszystkich zaciekawionych jak działa, gdzie go używać oraz do czego się konkretnie przydaje, powstał niniejszy tekst. Oto co warto wiedzieć o laserze!

Jak działa laser?

Laser jest urządzeniem emitującym promieniowanie elektromagnetyczne, z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu, bądź też podczerwieni. Wykorzystuje do tego zjawisko emisji wymuszonej, przewidzianej jeszcze przed jego wykryciem przez Alberta Einsteina. Sam laser zbudowany jest z ośrodka czynnego, rezonatora optycznego, a także układu pompującego. Ten ostatni dostarcza energię do ośrodka czynnego, w którym zachodzi akcja laserowa, to znaczy powielanie fotonów, inaczej zwane ich kwantowym wzmacnianiem. Układ optyczny stwarza możliwość wyboru odpowiednich fotonów. Rezonator umożliwia podroż światła o określonym kierunku i wybranej długości fali. Poza laser światło wydostaje się dzięki częściowo przepuszczalnemu lustru (często wprowadza się ich czasową modulację).

Laser – rodzaje i cechy

Mimo że dla laika mianem lasera określa się wszystkie urządzenia tego typu, specjaliści orientują się doskonale, iż istnieje kilka rodzajów laserów – i wszystkie mają swoje charakterystyczne cechy oraz późniejsze zastosowanie. Warianty laserów zależą od mocy (duża, średnia, mała oraz bardzo mała), sposobu pracy (ciągła lub impulsowa), widma promieniowania, w których laser pracuje (ultrafiolet, podczerwień, część widzialna), a także ośrodka czynnego. Z uwagi na ten ostatni wyróżniamy rozmaite lasery, które można pogrupować na gazowe, na ciele stałym, cieczy, półprzewodnikowe, a także na swobodnych elektronach.

Zastosowanie lasera

Różne lasery posiadają rozmaite zastosowania. Przede wszystkim laser jest stosowany w przemyśle, gdzie wycinanie laserem jest popularnym sposobem uzyskania rzeczy o określonym kształcie i formie. Wycinanie laserem jest w stanie obrobić tak twarde materiały jak metal i drewno, ale również te cieńsze, na przykład porcelanę czy tkaninę. Jednakże nie tylko wycinanie laserem jest popularne (jeśli ktoś potrzebuje takich usług, może się zgłosić na przykład do firmy Renox), lecz również i spawanie laserem, drążenie, hartowanie oraz stopowanie. Współczesne lasery stosowane są w poligrafii, przy znakowaniu produktów, a także przesyłaniu energii – między innymi do obiektów latających, które są teraz testowane. Laser ma też zastosowanie w medycynie (do diagnostyki, cięcia, oświetlania pola operacji itp.), geodezji oraz telekomunikacji, a pewnie ilość jego zastosowań będzie jeszcze rosła!